piątek, 17 listopad 2017 11:23

Tak świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
11 listopada. Jedna z niewielu dat, którą zna każdy w Polsce. Data bardzo ważna dla każdego Polaka i każdej Polki. Dzień, w którym cała Polska jednoczy się i razem świętuje kolejne rocznice odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Polska odzyskała Niepodległość 11.11.1918 roku po 123 latach zaborów. Święto zostało ustanowione ustawą 23 kwietnia 1937 roku, później zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Zostało przywrócono w 1989 roku i od tego momentu jest obchodzone co roku. Jest to dzień wolny od pracy.

W tym roku minęła 99 rocznica odzyskania przez nasz kraj Niepodległości. Jak co roku, również i w tym w całym kraju ludzie świętowali ten jakże uroczysty dzień. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. W Strzelcach Krajeńskich uroczyste Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 9.30 uroczystością na Cmentarzu Komunalnym. Następnie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej o godzinie 12.00 był Apel Pamięci, zaraz po nim rozpoczął się Piknik Niepodległościowy - wszytsko na terenie przyległym do Starostwa.

Podczas Pikniku władze miasta i starostwa przygotowały dla przybyłych strzelczan oraz gości wiele niespodzianek. Goście mieli nie tylko doskonałą okazję aby obejrzeć pojazdy militarne czy doszkolić się w historii I wojny światowej, ale także mogli zintegrować się z innymi przy śpiewaniu patriotycznych pieśni. Zostały przygotowane quizy i konkursy z nagrodami, strzelczanie mogli również podziwiać Paradę Ułańską Lubuskiego Oddziału Kawalerii w Barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnej grochówki czy gorącej kawy i herbaty.

Przybyłym na Piknik strzelczanom wszystkie atrakcje bardzo się podobały i z niecierpliwością czekają na kolejne obchody Święta Niepodległości.

AH