Strażacy ze Strzelec Krajeńskich zyskali nowy specjalistyczny wóz za 1,2 miliona zł. Do jednostki trafił ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. 

Na uroczystości byli obecni strażacy ze strzeleckiej Komendy Powiatowej, Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, posłanka na Sejm RP – Elżbieta Płonka, radna wojewódzka Zofia Dajczak, samorządowcy z terenu powiatu oraz Komendant Powiatowy Policji w Strzelcach Krajeńskich i Nadleśniczowie z terenu powiatu. Samego aktu przekazania dokonał Władysław Dajczak – wojewoda lubuski.

– W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i własnym dziękuję strażakom z jednostek strzelecko-drezdeneckich straży pożarnych za to, że w różnych trudnych, dramatycznych sytuacjach są na miejscu i wspierają tych, którzy pomocy potrzebują. Wielkie słowa szacunku za waszą działalność, za to, że potraficie w tak profesjonalny sposób prowadzić działania, kiedy jest taka potrzeba. Dzięki wam czujemy się bezpieczni. Zapewniam, że rząd Premiera Mateusza Morawieckiego dalej będzie kontynuował działania wspierające wszystkie służby dbające o bezpieczeństwo Polaków! – mówił podczas uroczystości wojewoda.

Przekazany dzisiaj pojazd to drugi ciężki samochód gaśniczy w strzelecko-drezdeneckiej komendzie. Na początku stycznia 2022 roku do eksploatacji wprowadzono wóz na podwoziu Scania z kabiną dla 6 ratowników. Ale to nie wszystko – do 19 maja 2023 r. planowana jest dostawa kolejnego samochodu, tym razem średniego wozu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu marki Volvo z systemem piany sprężonej. – To jest taki system, który wprowadza strażaków na jeszcze wyższy poziom. Przy rozwoju cywilizacyjnym, przy rozwoju fotowoltaiki na terenie Polski jest to bardzo ważne. Ten system pozwoli nam na to, aby skutecznie sprostać tym zagrożeniom – mówi st. bryg. Patryk Maruszak Lubuski Komendant Wojewódzki PSP.

– Nasz nowy samochód posiada zbiornik na wodę o pojemności 9000 litrów. Jest on bardzo u nas potrzebny w powiecie ze względu na 50 % terenów leśnych, gdzie w wielu miejscach nie ma zopatrzenia hydrantowego, więc taki samochód jest niezbędny, zeby podać jak największą ilość wody w pierwszej fazie pożaru – informuje st. bryg. mgr inż. Tomasz Górniak Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Krajeńskich

Dodajmy, że zakup w całości został sfinansowany z budżetu Skarbu Państwa i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.